Ordubad: obkolesený krásou

Autor: Veronika Končiková | 3.3.2015 o 14:32 | Karma článku: 10,95 | Prečítané:  7186x

Prednedávnom som už po druhý raz navštívila druhé najvýznamnejšie mesto Nachičevanskej autonómnej republiky, ktoré je od Nachičevanu vzdialené asi sedemdesiat kilometrov a je domovom približne sedemdesiatich tisíc obyvateľov. Každý v Nachičevane Vám povie, že mesto na Iránskych hraniciach má v lete neodolateľné čaro. Ja tvrdím, že toto mestečko musí byť čarovné v úplne každom ročnom období.

Mašrutka vrčí, muži dozadu, ženy dopredu a vyrážame. V tomto ročnom období je viac než inokedy znať, že niektoré časti Nachičevanu sú skôr polopúšťou, to však nič neberie na kráse a veľkoleposti okolitých hôr na ktoré má človek výhľad z každého kútu Nachičevanskej autonómnej republiky. Cesta ubehne pomerne rýchlo a mi prichádzame do Ordubadu, kde ma už očakáva moja známa.

Môj prvý výlet do Ordubadu bol jednou návštevou za druhou. Takmer v každom dome som si všimla amulety visiace na stene, ktoré majú odháňať zlých duchov. Semiačka kvetov pospájané do tých najrôznorodejších tvarov nie sú tak populárne v hlavnom meste, tu však nechýbali v žiadnej domácnosti. Údajne tieto semiačka pália aj krásne devy aby ich nebodaj neuriekli neprajné oči.

 

 

Jedna z návštev sa odohrala aj v malinkej dedinke, kde majú letnú záhradku priatelia mojej známej. Dedinka je obľúbená medzi miestnymi najmä kvôli tunajšiemu zázračnému prameňu. Je zvykom, že sa nad prameňom postaví búdka a napíše báseň.

 

 

Toto miesto je však nielen zázračné, ale i malebné. Kúsok nad prameňom stojí malá chalúpka, ktorá však nie je chalúpkou, no mešitou miestnej komunity. Pošmátrať rukou na okennej parapete, nájsť kľúčik, odomknúť a vkročiť do tichého kráľovstva kobercov. Veľkoleposť tomuto miestu dodáva výhľad na Iránske hory, ktorý berie dych.

 

 

 

 

Druhá návšteva Ordubadu bola pokojnejšia, čo umožnilo krátke prechádzky v okolí mesta. Slnečné počasie podnietilo rozkvet prvých púčikov a kvitnúce stromy ozdobili chodníky vôkol ciest.

 

 

Na Ordubade sú však najfascinujúcejšie hory, ktoré obklopujú mesto zo všetkých strán. V pozadí zrekonštruovaných barakov zo sovietskych čias sa ako na stráži týčia vrcholky neďalekých hôr. Príjemný vánok dúcha do vlasov a hrejivé slnko sa odráža od zasnežených vrcholkov neďalekých Iránskych hôr. Nádhera, ktorú ani najlepší básnik nepopíše, ani najlepší fotograf nezachytí v celej jej kráse.

 

 

 

 

 

 

Krásne prechádzky, zaujímavé rozhovory pri šálke čaju ako aj vynikajúci tradičný azerbajdžanský obed, aj taká bola moja nedeľa strávená v južnom Nachičevane.

V pondelok ráno som sa prvým autobusom vybrala do Nachičevanu, nebola som však jediná. Začiatkom týždňa sa do Nachičevanu hrnú všetci študenti a tak som sa nestíhala čudovať ako veľa ľudí sa dá natlačiť do maličkého mikrobusu. Domnievam sa, že sme kapacitu autobusu prekročili tak dvojnásobne. V takýchto prípadoch som nesmierne rada, že v azerbajdžanskej kultúre je džentlmenstvo nie slušnosťou, ale povinnosťou. Na nepohodlných stolčekoch uprostred úzkej uličky sedeli iba muži a tak som sa napriek preplnenému autobusu dostala relatívne pohodlne späť do mesta. A už dnes sa teším na ďalší výlet na nachičevanský vidiek. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí, tvrdí nová aplikácia určená pre deti bohatých.

TV

Chcete cvičiť? Takto si zostavíte ten správny tréningový plán

Tréner Radovan Gergeľ radí, ako začať cvičiť.


Už ste čítali?